Home arrow Initiatives
Initiatives

TMA course #4 (Through Alex Tech and instructed by Alex Tech)

Location: Assumption Home, Cold Spring

9/10 9-2
9/15 9-2
9/17 9-2
9/23 9-12
9/28 9-2
9/30 9-2
10/5 9-2
10/7 9-2
10/13 9-2
10/14 9-2
10/22 test outs 11-2, 3-8 pm

1. Dassel employee

2. ________________________

3. Assumption employee

4. Assumption employee

5. Assumption employee

6. Assumption employee

7. Annandale employee

8.  Annandale employee

9. St. Cloud employee

10. St. Cloud employee

11. Albany employee

12. Albany employee

 

 

TMA course #3 (through MState, instructed by a nurse from Elders Home)

Location: Elders Home, New York Mills

Thursday, from 8:00 - 4:30, September 17, 24, October 1, 8, 15, & 22

1. Frazee employee

2. Frazee employee

3. Frazee employee

4. NYM employee

5. NYM employee

6. NYM employee

7. NYM employee

8. Wadena employee

9. Wadena employee

10. Fergus Falls employee

11. Fergus Falls employee

12._______________________________________

 

MState Nurse Leadership Class Sign-up

Each class is made up of four 4-hour sessions. There can be 16 people per class. Two or three classes will be scheduled during the late summer and another one or two during the fall. The goal is that 80 - 90% of CV nurses will have attended the class. Debbie Johnson will be the instructor for all classes.


Class # 14

Location: Elders Home, New York Mills

Tuesdays, from 8:00 - 12:00, Sept 8th, 22nd, Oct 6th and Oct 13th.  

1. NYM employee

2. NYM employee

3. NYM employee

4. NYM employee

5. NYM employee

6. NYM employee

7. _______________________________________

8._______________________________________

9. _______________________________________

10. _______________________________________

11. _______________________________________

12._______________________________________

13._______________________________________

14. _______________________________________

15._______________________________________

16._______________________________________

 

Class # 15

Location: Grand Arbor, Alexandria

Tuesdays, from 2:00 - 6:00, Sept 8th, 22nd, Oct 6th and Oct 13th.  

1. Knute employee

2. Knute employee

3. Traverse employee

4. Assumption Home employee

5. Assumption Home employee

6. Glenwood employee

7.  Glenwood employee

8. Glenwood employee

9.  Glenwood employee

10. Oaskis employee

11. Oaskis employee

12._______________________________________

13._______________________________________

14. _______________________________________

15._______________________________________

16._______________________________________

 

Class # 16

Location: Cokato Manor, Cokato

Wednesdays, from 8:00 - 12:00, Oct. 28th, Nov 4th, Nov 11th and Nov 18th   

1. Dassel employee

2.Dassel employee

3. Dassel employee

4. Dassel employee

5. Cokato employee

6. Cokato employee

7. Cokato employee

8. Cokato employee

9. Cokato employee

10. Cokato employee

11. Assumption Home employee

12. Assumption Home employee

13. Assumption Home employee

14. Talahi employee

15. Talahi employee

16.  Cokato employee

 

Class # 17

Location: Mother of Mercy, Albany

Wednesdays, from 2:00 - 6:00, Oct. 28th, Nov 4th, Nov 11th and Nov 18th   

1. Talahi employee

2. Talahi employee

3. Talahi employee

4. Albany employee

5. Albany employee

6. Albany employee

7.  Albany employee

8. Long Prairie employee

9. Long Prairie employee

10. Long Prairie employee

11. Cold Spring employee

12._______________________________________

13._______________________________________

14. _______________________________________

15._______________________________________

16._______________________________________

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~Previous Classes~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Class #1

Location: Pioneer Care Center, Fergus Falls 

Tuesdays from noon - 4:00 pm, January 13th, 20th, February 3rd, & 10th 

Cancelled

Class #2

Location: Pioneer Care Center, Fergus Falls 

Tuesdays from 5:00 pm - 9:00 pm, January 13th, 20th, February 3rd, & 10th  

Cancelled

Class #3

Location: Grand Arbor, Alexandria 

Mondays from noon - 4:00 pm, January 19th, 26th, February 9th & 23rd 

1. Sharon Carlson, Belgrade      

2. Dawn Rindahl, Starbuck    

3. Ilene Lethola, Starbuck    

4. Kristi Krafthefer, Starbuck      

5. Glenwood nurse      

6. Phaedra Armwood, Wadena      

7. Teresa Manselle, Wadena      

8. _______________________________

9. Michelle Hart, Wadena

10. Glenwood nurse

11. Minnewaska nurse

12. Minnewaska nurse

13. Lynn Dalen, Belgrade

14. Dawn Captain, Long Prairie

15. Mel Line, Long Prairie

16._______________________________________

Class #4

Location: Grand Arbor, Alexandria 

Mondays from 5:00 pm - 9:00 pm, January 19th, 26th, February 9th & 23rd 

1. Gail VanHavermaet, Belgrade           

2. Glenwood nurse      

3. Glenwood nurse     

4. Glenwood nurse      

5. Glenwood nurse     

6. Glenwood nurse      

7. Glenwood nurse      

8. Glenwood nurse

9. Glenwood nurse

10. Glenwood nurse

11. Minnewaska nurse

12. Minnewaska nurse

13. Kris VanOrt, Belgrade

14. Christ Taylor, Belgrade

15._______________________________________

16._______________________________________

Class #5

Location: Mother of Mercy, Albany 

Wednesdays from noon pm - 4:00 pm, February 4th, 11th, 25th & March 4th

1. Joyce Schwinghammer, Belgrade         

2. Sarah Rasush, Dassel    

3. Annandale nurse      

4. Annandale nurse         

5. Albany nurse      

6. Albany nurse      

7. Albany nurse      

8. Albany nurse

9. Albany nurse

10. Albany nurse

11. Albany nurse

12. Melissa Blom, Long Prairie

13. Cheryl Young, Dassel

14. Cold Spring nurse

15. Cold Spring nurse

16. Cold Spring nurse

Class #6

Location: Mother of Mercy, Albany 

Wednesdays from 5:00 pm - 9:00 pm, February 4th, 11th, 25th & March 4th

1. Jetta Myllykangas, Dassel         

2. Catherine Eblen, Dassel      

3. Annandale nurse        

4. Annandale nurse        

5. Albany nurse      

6. Albany nurse      

7. Albany nurse      

8. Albany nurse

9. Albany nurse

10. Albany nurse

11. Albany nurse

12. Talahi nurse

13. Talahi nurse

14. _______________________________________

15. Cold Spring nurse

16._______________________________________

 

 

Class # 7

Location: Grand Arbor, Alexandria

Wednesdays from noon – 4:00, March 11th, 18th, April 1st, & 8th

1. John Lloyd, Wadena            

2. Shelly Theis, Belgrade      

3. Kathy Peterson, Belgrade      

4. Ollie Hayes, Long Prairie      

5. Shelly Iverson, Long Prairie     

6. Katie Lundquist, Long Prairie      

7. Sara Thieschafer, Long Prairie     

8. Faith Petrie, Long Prairie

9. Pam Kaplor, Minnewaska

10. Natalie Daniels, Minnewaska

11. Glenwood nurse

12.  Glenwood nurse

13.  Glenwood nurse

14.  Glenwood nurse

15.  Glenwood nurse

16. Susan Ridl, Belgrade  

 

Class #8

Location: Grand Arbor, Alexandria

Wednesdays from 5:00 – 9:00, March 11th, 18th, April 1st, & 8th

Cancelled


Class #9

Location: Pioneer Care, Fergus Falls

Tuesdays from noon – 4:00, March 3rd, 10th, 24th, & 31st

1. Fergus nurse            

2. Fergus nurse      

3. Paulette Anderson, Wadena     

4.  Fergus nurse   

5. Fergus nurse    

6. Fergus nurse         

7. Fergus nurse         

8. Fergus nurse   

9. Fergus nurse   

10. Fergus nurse   

11. _______________________________________

12._______________________________________

13._______________________________________

14. _______________________________________

15._______________________________________

16._______________________________________

 

Class #10

Location: Pioneer Care, Fergus Falls

Tuesdays from 5:00 – 9:00, March 3rd, 10th, 24th, & 31st

1.  Fergus nurse              

2.  Fergus nurse           

3. Fergus nurse         

4. Fergus nurse         

5. Fergus nurse         

6. Fergus nurse       

7. Fergus nurse        

8._______________________________________

9. _______________________________________

10. _______________________________________

11. _______________________________________

12._______________________________________

13._______________________________________

14. _______________________________________

15._______________________________________

16._______________________________________

 

Class #11

Location: Mother of Mercy, Albany

Tuesday from noon – 4:00, April 7th, 14th, May 5th & 12th

1. Julie Fuchs, Belgrade          

2. Talahi nurse    

3. Talahi nurse      

4. Talahi nurse       

5. Shelly Ohm, Dassel    

6. Wanda Narducci, Dassel      

7. Rhlyee Gilb, Annandale     

8. Nikki Allbee, Annandale

9. Becky Peppin, Annandale

10. MOM nurse

11. MOM nurse

12. MOM nurse

13. MOM nurse

14. MOM nurse

15. MOM nurse

16. Marlene Groetsch, Belgrade 

 

Class #12

Location: Mother of Mercy, Albany

Tuesday from 5:00 – 9:00, April 7th, 14th, May 5th & 12th

1. Talahi nurse           

2. Talahi nurse      

3. Talahi nurse      

4. Talahi nurse       

5. Sue Lingl, Dassel   

6. Julie Johnson, Dassel      

7.  MOM nurse    

8. MOM nurse

9.  MOM nurse


Class #13

Location: Cokato Manor, Cokato

11:30 - 3:30  Tuesday, May 19th, 26th, June 2nd & 9th

1. Dassel employee

2. Dassel employee

3. Dassel employee

4.  Dassel employee

5. St. Cloud employee

6. St. Cloud employee

7.  St. Cloud employee

8.  St. Cloud employee

9. St. Cloud employee

10. Cokato employee

11. Cokato employee

12. Cokato employee

13. Cokato employee

14. Cokato employee

15. Cokato employee

16. Cokato employee

 

 

TMA Course #1  (through Alex Tech)

Wed. 4/8,  9-2 p.m. – Alex Tech

Fri 4/17,  9-12 Noon – Grand Arbor

Fri 4/24,  9-2 p.m. – Alex Tech

Fri 5/1,  9-2 p.m. – Grand Arbor

Tues 5/5,  9-2 p.m. -  Grand Arbor

Thurs 5/7,  9-2 p.m. - Grand Arbor

Mon 5/11,  9-2 p.m. - Grand Arbor

Thurs 5/14,  9-2 p.m. - Grand Arbor

Tues 6/2,  9-2 p.m. - Grand Arbor

Thurs 6/4,  9-2 p.m. - Grand Arbor

Test outs Thurs. 6/11,  11-2 p.m. and 3-8 p.m. – Knute Nelson

 

1. Long Prairie employee         

2. Long Prairie employee     

3. Wheaton employee     

4. Wheaton employee          

5. Wheaton employee         

6. Glenwood employee     

7. Glenwood employee   

8. Minnewaska employee

9. Minnewaska employee

10. Minnewaska employee

11. Glenwood employee

12. Glenwood employee

 

TMA Course #2  (through Alex Tech)

All held at Mother of Mercy in Albany
Wed,  4/15, 9-2
Thurs, 4/16, 3-6 
Tues, 4/21, 9-2
Thurs, 4/23, 3-8
Mon, 4/27, 9-2
Thurs, 4/30, 3-8
Fri, 5/8, 9-2
Wed, 6/3, 9-2 pm
Wed, 6/10, 9-2 
Fri, 6/12, 3-8
Test outs Tues, 6/16, 11-2 and 3-8

1. Albany employee

2. Albany employee

3. Albany employee

4. Dassel employee

5. Annandale employee

6. Annandale employee

7. Dassel employee

8. _______________________________________

9. Long Priarie employee

10. St. Cloud employee

11. St. Cloud employee

12._______________________________________

Who's Online
We have 6 guests online